Dom szyty na miarę.

Projektując dom, który w przyszłości zbudujemy, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszelkie jego aspekty. Na etapie projektu możemy zmieniać ustawienia pokoi, powiększać je czy zmniejszać oraz decydować jakie będzie ich przeznaczenie. Jeśli tutaj popełnimy błędy, to później w trakcie budowy okaże się, że dany pokój czy pomieszczenie nie spełnia naszych oczekiwań. Bardzo ważne jest więc aby dobrać odpowiednio, parametry projektowanego domu oraz powierzyć zadanie właściwym i kompetentnym osobą. Konsultujący projekt powinno się pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wielkość ma znaczenie

Pierwszą z nich jest powierzchnia użytkowa domu. Obecnie najbardziej popularne, są budynki mieszkalne o powierzchniach od 100 do 150 metrów kwadratowych. Planując, warto pomyśleć o przyszłości rodziny, która może się powiększyć. Kiedyś bardzo popularne było budowanie dużych domów w których miały zostać dorosłe dzieci oraz ich rodziny. Obecnie jednak, w większości przypadków to wyłącznie rodzice zamieszkują tego typu domy i bardzo trudno jest je utrzymać.

Piętro czy parter

Kwestia kondygnacji to kolejna bardzo istotna sprawa. b jemy się wyłącznie łatwością budowy ale wyższym kosztom budowy, to bez wątpienia wygrywa dom parterowy. Nie ma konieczności budowy wytrzymałego stropu czy schodów. Duże gabaryty sprawiają jednak, że konieczny jest zakup większej działki a później, montażu większego dachu przy większej ilości fundamentów. Dom piętrowy, zajmuje mniej miejsca, nie musimy wykonywać rozległego dachu czy stropów, lecz mimo to koszty i tak są wysokie. Tutaj bowiem konieczne jest zalanie mocnego stropu i schodów. Złotym środkiem pomiędzy tymi konstrukcjami jest dom z poddaszem. Jest on najtańszy w budowie, lecz na poddaszu ze względu na skosy jest nieco mniej miejsca.

Ogrzewanie eko czy nie

A z tego ogrzewania jest również bardzo istotny. W zależności od tego czy wybierzemy odnawialne źródła energii, piece na olej opałowy czy gaz bądź pompy ciepła powinniśmy dobrze zaprojektować kotłownię. Zlokalizowana powinna być tak aby był do niej jak najlepszy dostęp i wentylacja, w zależności od rodzaju ogrzewania.”

Ocieplanie poddasz z pianki otwartokomórkowej

Wybór pianki do ocieplania poddasza to strategiczna decyzja, która przynosi liczne korzyści właścicielowi domu. Piana izolacyjna, dzięki swojej doskonałej zdolności do wypełniania przestrzeni, skutecznie eliminuje mostki termiczne, co przekłada się na znaczną redukcję strat ciepła. Poprawa izolacji termicznej przestrzeni poddasza przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności finansowe związane z ogrzewaniem. Struktura pianki pozwala na precyzyjne dostosowanie się do różnych kształtów i nieregularności poddasza, co ułatwia proces montażu i minimalizuje straty materiału. W rezultacie, właściciel domu korzysta nie tylko z poprawy komfortu termicznego, ale także z długotrwałych oszczędności energetycznych i ochrony strukturalnej budynku.

W skrócie piana otwartokomórkowa to:

  • doskonała izolacja termiczna:
  • brak mostków cieplnych.
  • lekkość nie obciążąjąca konstrukcji

Indywidualizm czy komercjalizm

Ostatnią najbardziej istotną kwestią jest projekt domu. Projekty budowlane dzielimy na indywidualne i gotowe. Gotowe czyli te które są najczęściej wybierane, wcześniej zaprojektowane przez architektów i raczej nie ulegają zmianom. Projekty indywidualne natomiast od podstaw, na podstawie życzenia i pomysłów klienta. Możemy to zmieniać wszystko począwszy od rozmiaru, poprzez ułożenie i rozmiar pokoi. Wiąże się to jednak kosztami za projekty budowlane tego typu. Trzeba więc podjąć decyzję czy wolimy zapłacić więcej i mieć wszystko zaprojektowane idealnie pod nas, czy wolimy zapłacić nieco mniej i wybrać dom który będzie najbardziej nam odpowiadał.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl