Drewniane meble, mimo że stanowią wyjątkową ozdobę naszego wnętrza i uszlachetniają je, są często kłopotliwe w utrzymaniu i konserwacji. Nieumiejętne czyszczenie delikatnych powierzchni może sprawić, że nasze meble staną się matowe i stracą blask. Jak więc zadbać o drewniane meble, by jak najdłużej utrzymały swą świeżość i nienaganny, zdrowy wygląd? Na stronie https://www.meble.pl/poradnik/sprzatanie/ i poniżej znajdziecie kilka ciekawych trików!
Nie taki diabeł straszny…
Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze stołem z blatem z litego drewna, krzesłem, sekretarzykiem, komodą czy witryną, przyjrzyjmy się strukturze powierzchni. Pamiętajmy, że innej konserwacji wymagają meble lakierowane i politurowane, a nieco innej te pozbawione warstw ochronnych. Pierwszym i podstawowym krokiem jest usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i zabrudzeń. W przypadku większości mebli drewnianych wystarczy tu akrylowa miotełka lub sucha szmatka bawełniana lub delikatnie nasączona wodą ircha. Są meble, których codzienna pielęgnacja kończy się na tym etapie, jak chociażby antyczne drewniane komody.
Kiedy już pozbędziemy się kurzu, można zastosować specjalne preparaty do konserwacji drewna, dostępne w większości dużych sklepów. Pamiętajmy też o naturalnych środkach, jak wosk czy olej lniany, który doskonale nabłyszcza i impregnuje naturalne drewno. Olej lub wosk można nanosić w niewielkich ilościach za pomocą bawełnianej szmatki, najlepiej wzdłuż widocznych słojów drewna. Inne rodzaje mebli można pielęgnować za pomocą różnego rodzaju sprayów, które mają właściwości antystatyczne, nabłyszczają i chronią strukturę mebla.
Jak często czyścić drewniane meble?
Częstotliwość, z jaką powinniśmy czyścić nasze meble, jest uzależniona od kilku czynników. Oczywiste jest, że najczęściej należy sprzątać meble znajdujące się w kuchni, gdzie codziennie są narażone na wiele zabrudzeń. Rzadziej, bo raz na kilka dni powinniśmy usuwać kurz z mebli znajdujących się w salonie, sypialni lub przedpokoju. Zbyt częste stosowanie środków czyszczących i impregnujących może mieć działanie odwrotne do pożądanego i powodować matowienie drewnianych mebli.
Kategoria: wyposażenie domu, meble
Najnowsze komentarze