Na co może nas narazić kanalizacja ?

Awarie hydrauliczne są jednymi z najbardziej nielubianych. Zdarzają się dość często przez co każdy stara się ich uniknąć. Zapobieganie jednak, wcale nie należy do najłatwiejszych. Musimy poznać przyczyny usterek, aby móc je skutecznie eliminować i zapobiegać ich występowaniu. Pamiętajmy również, że czasem lepiej wezwać hydraulika niż próbować na własną rękę naprawić usterkę, ponieważ możemy doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Gdy woda przestanie spływać

Pierwszą z najczęstszych usterek jest zatkana rura odpływowa. Kto z nas nie spotkał się z zatkaną umywalką, toaletą czy odpływem w wannie. Problemy te mogą powstawać na skutek źle zaprojektowanej instalacji odprowadzania lub złej eksploatacji. Aby system kanalizacyjny funkcjonował bezproblemowo, wszystkie rury powinny być ułożone pod pewnym kątem. Umożliwi to swobodny spadek wszystkich nieczystości. Ważna jest również odpowiednia wielkość przewodów, bo zbyt mała doprowadzi do powstawania awarii i blokad. Inna ważna kwestia to odpowiednie użytkowania. Dbajmy o to by do zlewu, toalety czy syfonu nie dostawały się włosy, tłuszcz czy wszelkiego rodzaju resztki. Z tego typu problemami można poradzić sobie za pomocą środków czyszczących oraz udrażniania mechanicznego. Jeśli te rozwiązania nie przyniosą efektu, należy sprawić by w naszym domu pojawił się hydraulik.

Coś gdzieś kapie, coś przecieka

Kolejne często występujące awaria to cieknący kran. Choć usterka wydaje się niepozorna, może powodować dość znaczne koszty. Szacunkowo w ciągu roku, z tego powodu jedno gospodarstwo traci około 5000 l wody. Awarie tego typu spowodowane są uszkodzonymi uszczelkami. Można ją bez problemu wymienić, pamiętając jedynie o odłączeniu dopływu wody. W trakcie wymiany zadbajmy, aby równomiernie rozłożyć uszczelkę, co uniemożliwi powstanie kolejnego przecieku.

Gdy grzejnik nie grzeje

Zapowietrzenie grzejnika to bolączka właścicieli starszych mieszkań, w których występują grzejniki żeliwne. Rozpoznanie usterki polega na sprawdzeniu temperatury grzejnika, która w tym przypadku będzie dość niska w stosunku do reszty. Konieczna jest wtedy hydraulik, który odpowietrzy grzejniki.

Groźba zalania

Nawet najlepsze jakościowo rury hydrauliczne, z czasem się zużywają i się rozszczelnią. Początkowo objawia się to niedrożnością która później przechodzi do pęknięć. Jest to jedna z najpoważniejszych awarii i może doprowadzić do zalania oraz zniszczeń. Często jest również bardzo kosztowna i wymaga zrywania elementów ścian i tynków. Warto więc, wykonując większe remonty sprawdzić stan rur, aby usterka nie pojawiła się w nowo wyremontowanym mieszkaniu.

Pamiętajmy o odpowiedniej eksploatacji oraz modernizacji kanalizacji a wizyty hydraulików i wysokie koszty napraw nie będą konieczne. Lepiej w końcu zapobiegać niż naprawiać.

Author: gladziegipsowe.com.pl