Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik? To proste, ponieważ zapowietrzony grzejnik nie grzeje i wciąż pozostaje zimny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że gdzieś w obiegu CO znalazło się powietrze. Utworzył się swego rodzaju bąbel, który uniemożliwia przepływ wody, a tym samym sprawia, że grzejnik nie spełnia swojej funkcji.
Osoby, które mają jakiekolwiek pojęcie o podobnych instalacjach, pozostają zgodne co do jednego – odpowietrzanie grzejników nie należy do szczególnie skomplikowanych czynności. Podobno wystarczy kilka prostych kroków, by samodzielnie uporać się z problemem zapowietrzonego grzejnika, bez konieczności wzywania hydraulika.
Co mam zrobić, gdy wystąpi problem z grzejnikiem?
Najgorsze, co możesz zrobić, gdy Twój grzejnik ulegnie zapowietrzeniu, to zdać się na własną intuicję i bez jakiejkolwiek konsultacji kolejno wypróbowywać sposoby naprawy, które przyjdą Ci do głowy. Nie, żebyśmy wątpili w Twoje zdolności. Po prostu masz sporo do stracenia. Możesz przypadkowo zalać mieszkanie bądź uszkodzić całą instalację grzewczą.
Pamiętaj, że inaczej odpowietrza się grzejniki panelowe, a inaczej te o żeliwnej konstrukcji. W przypadku tych pierwszych używa się specjalnego kluczyka (po uprzednim ustawieniu zaworu termostatycznego w pozycji zamkniętej). Pod zaworem ustawiamy naczynie, do którego będzie spływała woda z zaworu odpowietrzającego.
Czy sam dam radę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Hydraulik czy ktoś o zdolnościach złotej rączki powie, że odpowietrzanie jest trywialne. Wspomni też pewnie, że przy żeliwnych grzejnikach, które nie posiadają odpowietrzników, konieczne będzie poluzowanie śrubunków. Robi się to przy użyciu dwóch nastawnych kluczy płaskich.
Pomijając fakt, że wspomniane klucze trzeba posiadać na wyposażeniu domowego warsztatu, przydałaby się też duża doza cierpliwości i precyzja. Zawsze też można posiłkować się Internetem. Hasło “hydraulik Warszawa” i jesteś ocalony. Nie masz narzędzi, czasu i fachowej wiedzy? Skorzystaj z usług firmy Sir Local.
Najnowsze komentarze