Pełnowartościowe dodatki paszowe dla wielu gatunków zwierząt.

Ziarno kukurydzy jako dodatek paszowy, cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki możliwości podania go wielu gatunkom zwierząt, cennym właściwościom oraz zapewnienie nasycenia u zwierząt, z roku na rok, ziarno znajduje się niemal w każdym gospodarstwie. Jakie zalety ma ten dodatek oraz jak podawać go zwierzętom?

Ziarno kukurydzy w diecie zwierząt. Zalety dodatku paszowego.

Wśród licznych dodatków paszowych, jakie dostępne są w sprzedaży, dużym zainteresowaniem cieszy się kukurydza. Jest ona chętnie wybierana za sprawą cennych właściwości jakie posiada. Regularne podawanie jej kurom nioskom sprawia, że żółtko staje się bardziej żółte. Korzystnie wpływa na rozwój żwacza u bydła i ułatwia wzmocnienie przełyku u cieląt, a wszystko za sprawą fermentacji pokarmu. W przypadku trzody chlewnej, należy przestrzegać ściśle określonej dawki, gdyż duża zawartość tłuszczu w ziarnach, może doprowadzić do otłuszczenia wątroby, a nawet gwałtownego wzrostu tkanki tłuszczowej, co zmniejszy szansę na sprzedaż pełnowartościowego mięsa.

Kukurydza źródłem białka pokarmowego.

Jednym z nielicznych dodatków paszowych, zawierających duża ilość łatwo rozkładającego się białka, jest właśnie kukurydza. Wraz z duża zawartością tłuszczu, doskonale sprawdzi się w przypadku krów mlecznych, aby zwiększyć laktację u bydła. Równie istotna jest duża zawartość skrobi, która powoduje, że zwierzę dłużej jest nasycone. Pozwala to zaoszczędzić na pokarmie, otrzymując wysokiej jakości dietę.

Przechowywanie ziarna kukurydzy. W jaki sposób magazynować dodatek paszowy, by nie doszło do zawilgocenia i zepsucia?

Ziarno z powodzeniem można stosować w lecie jak i zima. Niestety, ten rodzaj dodatku paszowego, nie jest odporny na dużą ilość wilgoci, dlatego by uniknąć pleśnienia, należy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania kukurydzy.

Jedną z najprostszych metod przechowywania są specjalne silosy. Zdecydowanie łatwiej w nich kontrolować wilgotność, a posiadanie odpowiedniej wentylacji, zapobiega pleśnieniu. Jeśli nie posiadamy silosów, na magazyn wybierzmy przewiewne, osłonięte i płaskie pomieszczenia. Należy je regularnie wietrzyć, a magazynowane w nich ziarno dość często mieszać, przesypując zalegającą na dole kukurydzę. Ziarna nie należy przechowywać w workach, skrzyniach i innych pojemnikach, gdyż uniemożliwiają one dostęp do powietrza.

Podczas karmienia zwierząt, istotne jest regularne czyszczenie boksów, w których znajdują się zwierzęta, w celu usunięcia niezjedzonych przez nie resztek pokarmu. Wystarczy odrobina nadpsutego pokarmu, by wywołać silna reakcję układu pokarmowego, a nawet śmierć zwierzęcia. Resztki najlepiej usuwać jeszcze tego samego dnia, lub nazajutrz.

Ziarno sprzedawane jest w specjalnych worka, ułatwiających transport oraz na tonę. Tak wiele możliwości sprawia, że każdy z łatwością może zaopatrzyć się w dodatek pokarmowy w odpowiedniej do potrzeb ilości., zapobiegając zepsuciu się ziarna.

Author: gladziegipsowe.com.pl