Urządzanie pokoju dla dziecka.

Stojąc przed koniecznością urządzenia pokoju dla dziecka dobrze jest zdać sobie sprawę, z trudności tego zadania. Już samo przeglądanie stron internetowych potrafi przysporzyć o zawrót głowy. Ilość pomysłów oraz gadżetów, które może pomieścić pokój dziecięcy jest tak ogromna, że jeżeli ktoś jest świeżo upieczonym rodzicem to może mieć problem aby odnaleźć się w tym świecie dziecięcych inspiracji. Główne elementy na które warto jest zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to meble, kolorystyka, oświetlenie oraz dodatki.

Meble

Podczas kompletowania mebli dziecięcych warto kierować się funkcjonalnością. Co to znaczy w praktyce? Np. kupując łóżko dla małego dziecka można wybierać z pośród modeli, które oferują demontaż barierki lub opcję wydłużania lub poszerzania powierzchni spania. Umożliwi to korzystanie z łóżka przez znacznie dłuższy okres czasu.

Kolorystyka

Przy urządzaniu pokoju malucha używamy kolorów działających na jego wyobraźnię. Dobór odpowiedniej kolorystyki jest tutaj podstawą. Nie musimy ograniczać się do bieli chociaż jest ona najpopularniejsza i najpraktyczniejsza. W połączeniu z ciepłymi odcieniami paneli podłogowych barwa ta bardzo skutecznie rozświetla pomieszczenie. Na uwagę zasługują również pastelowe odcienie – np. niebieski, szary czy żółty.
Bardziej nasycone kolory lepiej sprawdzą się w pokojach dzieci nieco starszych. Aby nie były przytłaczające, lepiej wybrać jedną barwę jako motyw przewodni
i zestawić ją z bielą czy szarością np. na jednej lub dwóch ścianach.
Ciekawym pomysłem mogą okazać się aranżacje z wykorzystaniem kolorowych tapet. Najczęściej taki akcent kolorystyczny można zastosować na jednej ze ścian. Różnorodność form i wzorów umożliwia dopasowanie tapety do dzieci w każdym wieku, w zależności od gustu, płci umożliwiają uzyskanie ciekawego i estetycznego efektu. Równie dobrze można wybrać tapetę podążając za zainteresowaniami dziecka lub pasującą do otoczenia.

Oświetlenie

Kolejnym niezbędnym elementem, w który trzeba wyposażyć pokój dziecięcy jest oświetlenie. Z uwagi na fakt, że pokój dziecięcy pełni jednocześnie kilka funkcji na raz konieczne jest jego właściwe oświetlenie. Jest on sypialnią, pokojem zabaw a dla starszych dzieci także miejscem do nauki i rozwijania zainteresowań. Niezbędne jest oświetlenie sufitowe, lampka nocna najlepiej z regulacją aby nadawała się także do czytania przed snem oraz lampka na biurko potrzebna dzieciom starszym do nauki.

Dodatki

Wybór dodatków pozostawiamy na sam koniec. Ważne przede wszystkim aby kierować sie tu funkcjonalnością i praktycznością tych elementów.
Pamiętając jednocześnie, że pokój dziecięcy to miejsce zabaw a po skończonej zabawie trzeba mieć gdzie pochować zabawki. Z pewnością sprawdzą się lekkie, pojemne i łatwe do przenoszenia pojemniki na zabawki, które można schować w szafie lub zmieszczą się pod łóżko.
Powinny być także bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl