Jak poprawić jakość snu.

Spanie to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, niezbędna do życia oraz prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie jest czynnością istotną z punktu widzenia zdrowia, wpływającą na całokształt życia człowieka.

Zdrowy sen

Zdrowy i dobry sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Brak snu wpływa destrukcyjnie na funkcjonowanie całego organizmu, powodując zburzenia pracy mózgu. Niewyspany człowiek doświadcza zaburzeń nastroju, problemów z koncentracją uwagi, jego reakcje są spowolnione, spada poziom motywacji oraz poczucie zadowolenia. Brak snu upośledza również układ immunologiczny, sprawność psycho-fizyczną oraz zaburza prawidłowe funkcjonowanie procesów psychicznych.
Jakość snu ma ogromne znaczenie w procesie regeneracji organizmu i mózgu. Spokojny i niezakłócony sen to gwarancja lepszej jakości życia. Na komfort i jakość snu wpływa wiele czynników aby zadbać o nie, warto zwrócić uwage na kilka aspektów, o to one:

Łóżko

Wygodne łóżko to przede wszystkim odpowiednio dopasowany materac. Wygodny materac stanowi w sypialni najisotniejszy element z kolei brak komfortu podczas snu powoduje jego zaburzenie. Szukając wygodnej pozycji jesteśmy zmuszeni często przekręcać się z boku na bok co wpływa na zakłócanie snu oraz pogorszenie jego jakości. Stojąc przed wyborem materaca warto skorzystać z porad eksperta i udać się do sklepu oferującego produkty dobrej jakości. Przede wszystkim konieczne jest przetestowanie materaca indywidualnie aby uniknąć niemiłego rozczarowania. Albowiem w trakcie użytkowania może się okazać, że egzemplarze wygodne dla większości kupujących, nam nie odpowiadają.

Sypialnia

To miejsce, które przede wszystkim powinno emanować spokojem i relaksem, bez nadmiernych bodźców, ciche i intymne. Kolor ścian ma isotne znaczenie dla ukojenia naszych zmysłów oraz nerwów po całym dniu doznań i wrażeń. W sypialni dobrze sprawdzą się stonowane, naturalne kolory ziemi, beże, szarości oraz zieleń w różnych odcieniach, która wpływa uspakajająco na układ nerwowy. Kolory nie powinny być za intensywne ani zbyt ciemne. Nadmiar światła może rozproszyć sen i powodować problemy z zaśnieciem aby do tego nie dopuścić dobrze jest zainstalować w oknach rolety zaciemniające, a dodatkowo można posiłkować się wygodną opaską na oczy.
Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona przed spaniem, a najlepsza temperatura do snu wacha się w przedziale 18-20 stopni C. Kierując się zasadą im chłodniej tym lepiej, a jeśli temperatura wydaje się za niska lepiej zainwestować w dodatkowy koc niż odkręcać kaloryfer.

Czas snu

Ilość godzin snu, niezbędną do regeneracji organizmu koniecznie trzeba ustalić indywidualnie. Jest to uwarunkowane genetycznie oraz ulega zmianie w zależności od stylu życia jaki prowadzimy.
Przeciętnie człowiek potrzebuje około 8 godzin snu aby zregenerować ciało i mózg. U dzieci czas snu wydłuża się do ok 8- 10 godzin, z kolei z wiekiem ta liczba zmienia się na mniejszą.

Author: gladziegipsowe.com.pl