Zakup terenu pod budowę domu, to pierwszy krok do spełnienia marzeń.

Zakup działki jest podstawą, gdy chcemy wybudować własny dom. Wiąże się to z koniecznością znalezienia odpowiedniej lokalizacji, sprawdzenia jej parametrów czy negocjacji kwoty zakupu. Wiąże się to również z koniecznością wizyty u notariusza, gdzie zostanie sporządzona odpowiednia umowa na mocy której zostaniemy właścicielami danego gruntu. Zakupu nie powinno się jednak dokonywać bez uprzedniego sprawdzenia działki oraz przestrzegania kilku bardzo przydatnych rad.

Stan i cena działek

Najważniejsze w działce budowlanej jest jej uzbrojenie. Oznacza to, że dana działka ma dostęp do sieci energetycznych, wodociągów i kanalizacji. Ważna jest również dostępność do gazu, ponieważ w innym przypadku będzie konieczna instalacja przydomowych zbiorników.

Kolejna istotna kwestia to cena. Wybierając działkę budowlaną powinniśmy szczegółowo przejrzeć wszystkie ogłoszenia oraz dobrać te, które spełniają nasze parametry. Chodzi to między innymi o powierzchnię, lokalizację czy cenę. Bez wątpienia działki bliżej centrum są o wiele droższe niż te nieco dalej.

Prawo przede wszystkim

Decydując się na zakup terenu pod budowę, powinniście sprawdzić jej aktualny stan prawny. Dzięki temu uzyskacie pewność, że nie jest obciążona kredytem lub nie wiążą się z nią żadne zobowiązania. Ważny jest również rodzaj działki. Dzielimy je bowiem na budowlane, rolne, rekreacyjne itp. Działka budowlana należy do tych najdroższych, przez to wiele osób decyduje się na wybór rolnej, która wymaga wizyty w odpowiednim urzędzie, której zwieńczeniem będzie jej odrolnienie.

Możliwość dojazdu

Rodzaje działek to jednak nie wszystko co musimy brać pod uwagę. Bardzo istotny jest dojazd. Dostęp do dróg publicznych jest kluczowy w normalnym egzystowaniu i organizacji życia. Dodatkowo musisz postarać się o oświadczenie, potwierdzające możliwość połączenia naszego gruntu z drogą krajową. Warto również sprawdzić czy na gruncie który chcemy kupić, jest możliwość budowy domu. Dowiecie się tego z planu zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w każdym Urzędzie Gminy.

Geodeta niekiedy jest konieczny

Niekiedy konieczne są również działania geodezyjne, których zadaniem jest potwierdzenie czy dana działka nadaje się do zabudowy i czy nie ma żadnych przeciwwskazań przeciw temu.

Przeglądając ogłoszenia warto również zachować nieco dystansu i nie brać wszystkiego co widzimy na 100 % pewność. Dopiero po sprawdzeniu wszystkiego, możemy być pewni co do stanu gruntu. Warto niekiedy skontaktować się, ze specjalistami oraz zasięgnąć porady notariusza czy geodety. Jest to ważne, aby nie zostać oszukanym i stracić pieniędzy.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl