Porady na to jak stworzyć idealne miejsce do pracy z komputerem

W dzisiejszym świecie coraz więcej godzin spędzamy przed komputerem, czy to ze względu na pracę, czy na nasz czas wolny. Rzadko jednak przywiązujemy uwagę do tego jak wygląda nasze stanowisko komputerowe, a jest to ogromny błąd. Nie dość, że przysparzamy sobie tym problemów zdrowotnych, od bólu pleców po zespół cieśni nadgarska, to dodatkowo nie wykorzystujemy naszego czasu produktywnie. Udowodniono bowiem, że odpowiednio przygotowane stanowisko komputerowe pozwala nam osiągać znacznie większe wyniki w pracy. Zdecydowanie więc warto zasięgnąć wiedzy w tym temacie i wprowadzić ją w życie.

Odpowiednie miejsca stanowiska komputerowego

Absolutną podstawą, jeżeli chcemy stworzyć funkcjonalne stanowisko z komputerem jest wybranie do tego odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotne ze względu na oświetlenie. Najlepsze jest oczywiście to naturalne, które jest najzdrowsze dla oczu człowieka. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby nie ustawiać biurka tyłem do okna, ponieważ wtedy możemy nie dość, że zasłaniać padające na nie światło, to w dodatku spowodować efekt olśnienia odbiciowego na monitorze. Biurko najlepiej ustawić bokiem do okna. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy ustawić je przodem, ale przy tym koniecznie musimy pamiętać o zamontowaniu żaluzji lub zasłon na oknie, dzięki którym będziemy mogli ograniczyć zbyt ostre światło słoneczne. Dodatkowo, w każdym przypadku musimy zapewnić dodatkowe sztuczne oświetlenie.

Ustawienie poszczególnych elementów stanowiska komputerowego

Zakup biurka powinien wiązać się ze szczególnym uwzględnieniem wielkości i ilości przedmiotów, które muszą się na nim znaleźć. Również powinno ono umożliwiać swobodne ustawienie nóg. Oczywiście, podstawowymi przedmiotami są: monitor, klawiatura oraz myszka. Monitor powinien znaleźć się około 60cm na wprost nas, przy czym jego górna krawędź musi znajdować się odrobinę poniżej poziomu wzroku. Warto również zaopatrzyć monitor w specjalny filtr antyrefleksyjny. Ustawienie klawiatury natomiast powinno umożliwiać nam swobodne oparcie nadgarstków, a przedramion na biurku lub podłokietnikach. Myszka nie może natomiast wymuszać na nas nienaturalnego ułożenia dłoni względem nadgarstka. Oprócz tego musimy zadbać o miejsce na inne niezbędne przedmioty do pracy, na przykład dokumenty tak, aby było nam wygodnie nie tylko po nie sięgać, ale również korzystać na tej przestrzeni. Jedynie tak przemyślane stanowisko komputerowe pozwoli nam na bezproblemowe spędzanie przy nim nawet wielu godzin.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl