Budowa nowego domy, a może jednak kupno mieszkania?

Wiele młodych osób staje przed niebywale trudnym dylematem – postawić nowy dom, czy może kupić mieszkanie. Jakby tego było mało, w ogromnej większości przypadków, muszą zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, ponieważ tylko w ten sposób będą mogli oni sfinansować budowę, czy też kupno. Wiadomo, że kredyt to zobowiązanie na długie lata ale jedyną alternatywą, jest wyjazd za granicę w celu uzbierania pożądanej kwoty. Dawniej przelicznik faktycznie był niezwykle korzystny i młodzi ludzie byli w stanie uzbierać potrzebną sumę w zaledwie kilka lat. Odłożenie 300 tysięcy w dzisiejszych polskich realiach trwa zapewne około 30 lat. Dlatego też, jedyną opcją, jaką mają młodzi ludzie, jest zaciągnięcie kredytu. Wielu z nich zastanawia się, czy obranie tej drogi, to na pewno dobry pomysł. Wątpliwości jest wiele ale to dobrze, bo skoro są wątpliwości, to szare komórki nadal pracują. Jaki jest właściwy wybór w tym wypadku i czy kredyt na 30 lat to dobre rozwiązanie?

Zanim weźmiesz, policz!

Początki zawsze bywają trudne, dlatego już samo psychiczne nastawienie się do tematu kredytu bardzo mocno wpływa na to, w jaki sposób go postrzegamy. Weźmy dla przykładu sytuację, w której para wynajmuje dwupokojowe mieszkanie w większym mieście. Koszt miesięcznego czynszu i innych opłat, będzie wynosił zazwyczaj 1500 zł miesięcznie. Po roku takiego mieszkania w wynajętym mieszkaniu, zbiera nam się suma ponad 15 tysięcy złotych. Jeśli mieszka się owej parze dobrze w tym lokalu, to możliwe, że będą go wynajmowali kolejnych 10 lat. Po tym czasie, suma pieniędzy wydanych na wynajem, wynosi grubo ponad 150 tysięcy. To kwota, która jest równomierna połowie nowego mieszkania.
Biorąc kredyt hipoteczny para młodych, będzie płaciła podobną miesięczną ratę, ale będą oni już na swoim. Wiele osób nawet nie próbuje tego kalkulować w ten logiczny sposób. Wystarczy wejść w pierwszy lepszy kalkulator kredytu hipotecznego, żeby zobaczyć, że miesięczna rata przy 300 tysiącach na 30 lat, jest dokładnie taka, jak miesięczne opłaty za wynajęte mieszkanie. Biorą kredyt hipoteczny pod postawienie domu, można zamknąć się nawet w 200 tysiącach, dlatego taki model pójścia na swoje, jest ostatnio najbardziej popularny. Niezależnie od tego czy podejmuje się decyzję o kredycie na mieszkanie, czy budowę domu, jest to decyzja, która zdecydowanie odmienia życie. Warto patrzeć na to pod tym względem, ponieważ obawy i strach, często paraliżują nasze szczęście.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl