Własne miejsce

Przychodzi czas, że chcemy się uniezależnić. Wyprowadzamy się z domu rodzinnego. Często na początku po prostu coś wynajmujemy. Może to być mieszkanie, niewielka kawalerka czy po prostu pokój. Jednak ostatecznie docieramy do momentu, kiedy chcemy mieć już coś swojego.

Na co najczęściej się decydujemy?

Mamy do wyboru – mieszkanie i dom. Możemy zdecydować się na wybudowanie swojego domu. Trochę to potrwa, ale w końcu będziemy mieli coś swojego i według takiego projektu, jaki chcemy. Innym rozwiązaniem jest zakup domu. Po prostu widzimy ogłoszenie o sprzedaży domu, więc oglądamy nieruchomość i w końcu się na nią decydujemy. No i ostatnie z rozwiązań – kupujemy mieszkanie. Mieszkamy wtedy w bloku, a nasze cztery kąty kupujemy od poprzedniego właściciela mieszkania, albo od dewelopera świeżo po wybudowaniu bloku mieszkalnego. Co wybieramy najczęściej? Zdecydowanie jest to zakup mieszkania. Jest to jednak trochę tańsza opcja niż zakup czy wybudowanie domu. Fakt, że mamy wtedy więcej swobody i przestrzeni, ale jednak trzeba się liczyć z kosztami.

Za co kupić dom lub mieszkanie?

Doskonale wiemy, że nic nie jest za darmo. Za mieszkanie czy dom także musimy zapłacić. No i właśnie – to są naprawdę duże kwoty. Przyznajmy szczerze – mało kogo jest stać, aby kupić nieruchomość za gotówkę. Dlatego bardzo często po prostu decydujemy się na kredyty . To dla nas duże ułatwienie i po prostu możliwość zakupu naszego nowego domu.

Kredyt hipoteczny

Najczęściej decydujemy się w tym przypadku na kredyt hipoteczny. Jest to kredyt, gdzie zabezpieczenie stanowi nasza nieruchomość. Współwłaścicielem na czas okresu kredytowania staje się bank. Ale później traci on swoje prawa do naszego mieszkania.
Kredyt udzielany jest osobom, które spełniają bardzo ważny warunek – posiadają zdolność finansową, czyli po prostu będą w stanie spłacać kredyt. Wysokość kredytu mieszkaniowego jest różna, bo zależy właśnie od tego, jak duży kredyt będziemy w stanie spłacać. Dlatego nie możemy jednoznacznie określić stawki. Warto zapytać w banku, jak wysoki kredyt uda nam się uzyskać.
Musimy pamiętać jednak, że konieczny jest nasz wkład własny stanowi on określoną część kredytu. Praktycznie zawsze jest wymagany. Musimy więc przygotować się na to, że na początek też musimy mieć trochę pieniędzy.
Zakup mieszkania czy domu to ważna decyzja. Na szczęście istnieją takie instrumenty prawne, które mogą nam w tym pomóc. Kredyt to naprawdę dobre rozwiązanie i bardzo nam pomocne. Możemy się cieszyć w końcu nowym domem. Własnym domem.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl