Elewacja domu – jaki kolor farby sprawdzi się najlepiej?

Elewacja domu jest jego bardzo ważnym elementem. To ona w dużej mierze wpływa na ostateczny wygląd budynku. Z tego powodu warto dopasować jej kolor do pozostałych elementów, takich jak dach, okna czy drzwi. Jaki kolor elewacji sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać odpowiednią farbę o takim zastosowaniu?

Jak wybrać odpowiednią farbę do elewacji?

Elewacja domu musi pasować nie tylko do jego pozostałych elementów, lecz także do otoczenia. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretny produkt warto przyjrzeć się architekturze krajobrazu. Dobrym pomysłem jest dopasowanie odcienia do tych, które wybrali sąsiedzi. Jaskrawe kolory rzucają się w oczy i zaburzają harmonię na osiedlu. Z tego powodu większość osób stawia na odcienie ziemi, które wyglądają naturalnie i idealnie pasują do powszechnie stosowanych dachówek.

Farba do elewacji a elementy domu

Farby elewacyjne występują w wielu odcieniach. Z tego powodu tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego produktu do pozostałych elementów budynku. Mowa tu m.in. o:

 • parapetach,
 • dachówkach,
 • drzwiach,
 • oknach,
 • rynnach,
 • cokołach.

Warto dopasować odcień farby do elewacji do tonacji poszczególnych elementów. Jeśli są one ciepłe, doskonale sprawdzą się kolory wpadające w żółto-pomarańczowe tony. Chłodne kompozycje wyglądają najlepiej w połączeniu z zimnymi szarościami czy bielą. Takie barwy są najczęściej wybierane w przypadku nowoczesnych, geometrycznych budynków.

Dom z beżową elewacją

Farby elewacyjne – najlepsze połączenia kolorystyczne

Poszczególne kolory pasują do siebie lepiej niż inne. Z tego powodu warto kierować się stałymi połączeniami, które pozwalają na uzyskanie spójnej całości. Najpopularniejsze zestawienia to:

 • czerwony dach – elewacja w odcieniach beżu, kremu lub lekko wpadająca w pomarańcz,
 • zielony dach – elewacja w odcieniach beżu i szarości,
 • grafitowy dach – elewacja w odcieniach bieli lub stonowanej zieleni,
 • czarny dach – elewacja w odcieniach marmuru, ecru i bieli,
 • brązowy dach – elewacja w odcieniach karmelu, beżu, ecru czy bieli.

Czasami dobrym pomysłem okazuje się też skorzystanie z pomocy specjalistów. Pozwalają oni na wybranie farby do elewacji domu, która idealnie zgra się z otoczeniem.

Jaka farba elewacyjna sprawdzi się najlepiej?

Wybierając kolory farb elewacyjnych, nie można zapominać o jakości poszczególnych preparatów. Powinny one być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie mogą blaknąć z biegiem czasu. Najlepiej więc sprawdzić dokładne parametry poszczególnych produktów jeszcze przed wybraniem jednego z nich.

Farby elewacyjne są tworzone w taki sposób, by zapewniać doskonały wygląd i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Regularnie czyszczona powierzchnia prezentuje się doskonale przez długie lata – mówi specjalista z firmy Polifarb Łódź oferującej m.in. farby do elewacji domu.

Obecnie na rynku można znaleźć farby do malowania elewacji o doskonałym stosunku jakości do ceny. To wytrzymałe produkty, które nadają budynkowi świetny wygląd na długi okres czasu. W razie wątpliwości odnośnie wyboru jednego z nich warto zapytać specjalistów o radę.

Farby elewacyjne – kolory

Na rynku można znaleźć farby elewacyjne w różnych kolorach. Najpopularniejsze są beże, kremy i brązy. Często na budynkach pojawia się także biała farba do elewacji. Jeśli jednak wolisz mniej typowe rozwiązania, możesz postawić na warianty zielone, niebieskie, żółte czy nawet czerwone. Weź pod uwagę, że takie barwy są znacznie bardziej widoczne.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl