Panele. Jak wybrać, aby nie narzekać ?

Panele podłogowe to nieodzowny element każdego pokoju. Nadają mu one odpowiedniego klimatu i sprawiają, że jest atrakcyjniejszy i o wiele lepiej się prezentuje. Dodatkowo to my możemy wybrać jak będą one wyglądać oraz dopasować je do naszych mebli czy koloru ścian. Mogą one być naturalne oraz wykonane nieco gorszą technologią i z nieco gorszych materiałów. Dobierając jednak panele do pomieszczenia, jest kilka bardzo istotnych kwestii które należy przestrzegać, aby ich nie zniszczyć oraz aby dobrze wyglądały w połączeniu z meblami i ścianami.

Moc to podstawa

Najważniejsza jest ich wytrzymałość. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, gdzie bardzo często poruszamy się, przesuwamy różne przedmioty, innymi słowy spędzamy większość naszego wolnego czasu, powinniśmy zastosować panele odporne na ścieranie. W nich warstwa ochronna jest o wiele grubsza i zapobiega ścieraniu, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Tak aby klienci mogli łatwiej je dobierać określono klasy ścieralności. To na ich podstawie dobieramy panele do pomieszczeń. Najtwardsze a co za tym idzie najbardziej wytrzymałe są panele klasy AC5. Największa grubość lakieru sprawia, że będą bardzo dobrze nadawać się do salonu czy pokoju dziecięcego. Pamiętajmy jednak, że nawet wysoka klasa ścieralność nie daje nam gwarancji na to, że panele na podłogę będą niezniszczalne. Nie powinniśmy przesuwać po nich mebli czy twardych przedmiotów. Wyposażmy krzesła w końcówki na nogi, aby nie rysowały podłogi. Zadbajmy również o to by fotele na kółkach, posiadały je odpowiednio gumowe, by w trakcie jazdy nie uszkadzały podłogi.

Wilgoć. Czy to problem, czy nie ?

Kolejny kluczowy element każdej podłogi to odporność na wilgoć i temperaturę. Jest to szczególnie ważne gdy wybieramy panele na podłogę do kuchni czy łazienki. Panele do tych pomieszczeń powinny być pokryte dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi je przed wnikaniem wody w szczeliny a co za tym idzie nie pozwalały na rozszczelnienie połączeń czy zmianę kształtów. Żadne z nich nie są jednak idealne, dlatego należy pamiętać aby nie stawiać bezpośrednio na nich pojemników z wodą, a wszelkie zachlapania od razu usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ woda pod wpływem długotrwałego działania mogła by naruszyć strukturę nawet najlepiej zaimpregnowanych, przeciwko wodzie egzemplarzy.

Pamiętajmy, by dobierając panele na podłogę kierować się nie tylko ich ceną ale jakością wykonania oraz użytymi materiałami. Wybierając najtańsze, narażamy się na niezadowolenie, czy konieczność szybkiej wymiany po zaledwie kilku latach.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl