Jak dobrać kolor elewacji domu?

Kolor na elewacji powinien przede wszystkim pasować do dachu oraz wykończenia okien w budynku. W związku z tym, że paleta kolorów elewacji zewnętrznej jest niezwykle szeroka, nie będziemy mieć trudności, aby idealnie dopasować jej barwę do pozostałych części budynku. Do klasycznych zestawień kolorystycznych, czyli czerwieni i brązów, będą pasowały ciepłe odcienie bieli, jasne beże, kolor kości słoniowej, a także kremowy. W związku z tym, jeżeli dach budowli je w kolorze czerwonym, jako kolor elewacji warto wybrać któryś z wymienionych powyżej, sprawi to dom będzie się prezentował znacznie bardziej przytulnie. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, których budynki są zaprojektowane w stylistyce klasycznej. Z kolei w przypadku, gdy Twój dom jest nowoczesny oraz minimalistyczny to warto postawić na chłodne odcienie. Śnieżna biel idealnie komponuje się z kolorem grafitowym, stalowym i czarnym. Często do takich budynku wybiera się kilka kolorów elewacji. W takim wypadku dominujący jest jasny kolor, a dwa pozostałe są ciemniejsze i podkreślają kluczowe elementy w domu.

Jak kolory mogą poprawić proporcje w budynku? Informacje

Kolor elewacji, oprócz oczywistego zastosowania jakim jest nadanie koloru budynkowi, może również optycznie zmienić proporcje budynku. Jeżeli chcesz, aby dom sprawił wrażenie większego niż jest w rzeczywistości, należy wybrać jasny kolor farby lub tynku. W przypadku, gdy chcesz go delikatnie optycznie pomniejszyć wykorzystaj wyraziste kolory takie jak czerwony czy pomarańczowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeżeli chcesz zachować uniwersalność – najlepszy będzie wybór bieli bądź jej odcieni. W modzie zawsze pozostanie również beż, szary oraz jasny brąz. W obecnych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem stają się łączone farby na elewację. Chodzi tutaj nie tylko o połączenie różnych kolorów, ale i materiałów o różnych fakturach i barwach. Przykładem może być połączenie tynków z okładziną z klinkieru czy deski elewacyjnej. Pamiętaj także, aby podczas wyboru koloru elewacji zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie posesji, z którym elewacja powinna się komponować. W niektórych przypadkach, gdy posesja jest umiejscowiona w miejscu gdzie popularna jest turystyka, wygląd elewacji budynków jest ściśle określony. Niemniej jednak w takiej sytuacji znajdziesz wszystkie wymogi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Author: gladziegipsowe.com.pl