Jak skutecznie i bezpiecznie wybudować dom.

Budowa domu to zwieńczenie wieloletniego oszczędzania i marzeń o własnym domu. Wiąże się to nie tylko z koniecznością pozyskania kredytu ale również dopełnienia wielu formalności. Jest to konieczne jeśli chcemy wybudować dom oraz pozyskać kredyt na jego realizację. Budowa domów wymaga również, pozyskanie odpowiedniej ekipy budowlanej. Jest jednak kilka kwestii które należy zrobić przed rozpoczęciem budowy.

Teren pod budowę, to podstawa

Pierwszym i najważniejszym jest zakup działki. Nie da się bowiem postawić domu, bez posiadania terenu na którym może stanąć. Są dwa po najpopularniejsze rodzaje działek. Pierwsza z nich nieco droższa to działka budowlana, druga natomiast to działka rolna. O ile działka budowlana od początku daje możliwość budowy, o tyle działka rolna wymaga odrolnienia aby była prawna możliwość zabudowy. Przed zakupem warto również dokładnie przeanalizować jej stan prawny i ewentualne koszty uzbrojenia. Sprawdzając działkę budowlaną, konieczne również jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. To wytyczna która określa jakiego rodzaju budynki można budować na danej działce i jest podstawą do dalszego działania w sprawie budowy domu. Jeśli nasza działka nie została objęta tego typu planem konieczne jest wystąpienie o wydanie warunków zabudowy.

Zaplanowanie inwestycji

Gdy już kupiliśmy działkę, konieczne jest przygotowanie planu budowlanego. Jest on konieczny przed jakimikolwiek pracami budowlanymi. Zgłaszamy się więc do architekta i wybieramy jaki projekt chcemy. Istnieje bardzo wiele gotowych projektów domów jednorodzinnych, w których znajdzie coś dla siebie. Jeśli jednak te wam nie odpowiadają możecie zdecydować się na projekt indywidualny. Jest on nieco droższy od tego gotowego i wymaga nieco więcej czasu na jego wykonanie. Tutaj jednak do pasujecie wszystkie parametry domu do waszych potrzeb. Wraz z projektem bardzo ważny jest kosztorys inwestorski. Dzięki niemu określimy jak duże środki będą potrzebne na realizację wydatków. Dokument ten jest wręcz konieczny jeśli staramy się o uzyskanie kredytu. Dzięki niemu będziesz wiedział ile środków z puli posiadasz oraz jak duży będziesz potrzebował kredyt.

Aby przystąpić do budowy konieczna jest zgoda urzędu. Aby ją uzyskać składamy wniosek o zgłoszenie zamiaru budowy. Do tego wniosku potrzebujemy kilku istotnych dokumentów. Konieczny jest projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopia mapy geodezyjnej, opis sposobu wykonania robót budowlanych i wszelkie opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.

Etapy realizacji budowy

Bardzo ważny jest również system prac budowlanych. Budowa domów może zostać podzielona na dwa systemy. Pierwszy to system gospodarczy w którym to inwestor dba o zakup materiałów, wynajęcie odpowiednich pracowników oraz sam wykonuje niektóre proste prace budowlane. Może to przynieść wiele oszczędności jednak wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na realizację. System zlecony natomiast polega na podpisaniu umowy z firmą, która wykona wszystkie etapy budowy, a zadanie inwestora to wypłacanie transz pieniędzy. Budownictwo wymaga pracy zarówno fizycznej jak i planowania.

Na sam koniec ostatnia rada, abyś się zawsze podpisywali umowy z wykonawcami. Budownictwo wymaga wszystkiego na papierze. Jest to konieczne, ponieważ na umowę słowną nie możecie zareklamować źle wykonanych prac. Co za tym idzie wszelkie usterki będziecie musieli naprawić z własnej kieszeni.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl