Prawo należy respektować

Budowanie nie jest możliwe ot tak. Jak zwykle musimy się trochę dostosować. Dlaczego? Obowiązują nas ogólne regulacje. Są to regulacje umocowane prawnie w prawie polskim. Nie ma więc dla nas taryfy ulgowej.

Jakie prawo obowiązuje?

Jeśli chodzi o wszystko co związane z budowaniem, to obowiązuje tu prawo budowlane . Jest ono co jakiś czas uaktualniane i wprowadzane są do niego poprawki. Dlatego musimy być na bieżąco. To najważniejsze prawo dotyczące tego typu kwestii. Jeśli nie chcemy mieć nieprzyjemności, to musimy je respektować.

Gdzie sprawdzić przepisy?

Warto oczywiście zapoznać się z tym dokumentem. Nieznajomość prawa może nam tylko szkodzić. Warto więc znaleźć tekst ustawy i go sobie przeczytać. Niestety mało kto to robi, dlatego często ponosi z tego tytułu trudne konsekwencje. Przepisy możemy znaleźć tam, gdzie znajdują się wszystkie pozostałe dokumenty prawne, czyli w dzienniku ustaw. To tu wyszukamy najaktualniejszą wersję prawa budowlanego i będziemy mieć pewność, że czytamy to, co potrzeba. To najbardziej pewne źródło informacji i to nie tylko jeśli chodzi o dokumenty budowlane, ale o każde przepisy prawne.

Co zawiera prawo budowlane ?

Dokument zawiera różne kwestie. Nie tylko te dotyczące samego budowania. Zawarte są tu także przepisy, które zwracają uwagę na etap planowania budowy. Także nawet te pierwsze etapy są ściśle uregulowane. Do tego dokument mówi nam o kwestiach dotyczących użytkowania powstałego budynku, jego konserwacji, ale również dotyczy ostatniego etapu jakim jest rozbiórka budynku.
Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Dokument porusza takie kwestie jak na przykład to, w jakiej odległości możemy coś budować w stosunku do innych obiektów.
Poza tym poruszone zostały kwestie administracyjne. Dokument zawiera informacje na temat wymaganych procedur i dokumentów, jakie musimy posiadać czy składać do urzędów na poszczególnych etapach budowania i użytkowania nieruchomości.

Naruszone prawo

Niestety czasami zdarza się, że naruszymy zasady prawa budowlanego. Są za to konsekwencje prawne. Mogą być mniejsze lub większe w zależności od tego, jakie jest to wykroczenie. Zostanie to ocenione przed sądem. Warto wtedy skorzystać z usług kogoś, kto nam pomoże. Prawnik , bo o tej osobie mowa, pomoże nam przynajmniej częściowo postawić nas w lepszym świetle i wyjaśnić sprawę, a dzięki temu przynajmniej złagodzi karę. Jeśli oskarżenie jest fałszywe, to pomoże on nam oczyścić się z zarzutów.
Musimy respektować prawo, nie ważne czy jest ono zgodne z naszymi opiniami czy nie.

Author: gladziegipsowe.com.pl