Ważność ogrzewania dla domu
Każdy dom w zimie i jesienią potrzebuje sprawnego ogrzewania, ponieważ zapewnia to wygodę zamieszkania oraz użytku.
Oczywiście, wybierając jakikolwiek osprzęt albo domu, którego się zwykle co miesiąc nie zmienia, należy zwracać uwagę na czynniki oszczędności oraz efektywności.
Oszczędność jest pochodną efektywności: im oszczędniejszy jest system, tym jest on efektywniejszy. Im mniej się wydaje i marnuje ciepła, tym więcej energii idzie na ogrzewanie lokalu – domu. Oszczędność jest generowana na podstawie mniejszego zużycia energii, natomiast efektywny system nie zużywa mniej energii, tylko więcej wydaje.
Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ podobne pułapki są już od lat stosowane w marketingu, i ten marketing nieraz działa przeciw efektywnym systemom i oszczędzaniu.
Stare systemy, będące wbrew pozorom liderami rynku, bazują na gazie, oleju albo węglu – są one używane w większości polskich domów, już się coraz mniej sprawdzają pod względem oszczędności – bo one zużywają dużo potrzebnego surowca i proporcja wychodzi nieopłacalna dla właścicieli.
Nie sprawdzają się też systemy konwekcyjne, bo kluczowe jest to, że one ogrzewają powietrze. Więc nie docierają do mieszkańców domu, przede wszystkim zaś grzeją cokolwiek innego, tylko nie same potrzebujące ciepła obiekty.
Więc są wdrażane na rynku inne systemy: oszczędne i efektywne. Jest wiele urządzeń, które się nadają do ogrzewania domów i jakichkolwiek innych lokali w dosyć oszczędny sposób.
Jak nie stracić energii
- Żeby nie stracić energii, trzeba wybrać takie rozwiązanie, które nie grzeje powietrza – więc takie, co dociera do obiektu bezpośrednio. Takimi są promienniki podczerwieni – dlaczego one?
Bo:
One grzeją przedmioty – obiekty, które są na hali oraz ludzi – więc promiennik nie dotyka w ogóle powietrza. - Promienniki przemysłowe się skupiają na dotarciu ciepła do odbiorcy. Więc, odbiorca ma ciepło, ma potrzebną temperaturę, ale nie ma kurzu, nie ma też nagrzanego powietrza i za wysokiej temperatury.
- Podział ciepła za promienników jest równomierny – oznacza to, że każdy obiekt jest równie ogrzewany w pewnej strefie promienników – zbiorze kilku grzejników, które grzeją pewną sekcję, część pomieszczenia. Dzięki takiemu podziałowi da się doprowadzić potrzebnej temperatury dosyć łatwą i oszczędną drogą.
Czym są promienniki podczerwieni
Promienniki na podczerwień są urządzeniami, które bazują na ogrzewaniu podczerwienią. Wyglądają one jak sufitowe lampy (ale nie świecą), które się instaluje właśnie na suficie
Ogrzewanie na podczerwień – promieniowania fal podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła. Promiennik podczerwieni potrafi dotrzeć do przedmiotów i osób – to znaczy do obiektu ogrzewania – jest to jego główny cel.
Jest to takie małe Słońce, które nie grzeje w ogóle powietrza – więc się nie rozgrzewa do niewiadomej temperatury, ponieważ od razu grzeje człowieka.
Podsumowanie
Promienniki podczerwieni stanowią nowoczesne i efektywne rozwiązanie grzewcze dla przemysłu. Ich wydajność, szybkość reakcji, uniwersalność zastosowania oraz ekologiczność przekładają się na oszczędności i komfort użytkowania. W związku z tym, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zastosowanie tych zaawansowanych urządzeń grzewczych, aby zoptymalizować swoje procesy produkcyjne i zmniejszyć koszty energetyczne.
Najnowsze komentarze