Jak sfinansować marzenia ?

Kredyt mieszkaniowy daje każdemu możliwość realizacji planów o własnym mieszkaniu. Jest to decyzja którą podejmuje się raz w życiu i która ma na nie później znaczący wpływ. Bierzesz kredyt, za który budujesz lub kupujesz dom czy mieszkanie, a później spędzasz nim ogromną część swojego życia. Gorszą stroną jest natomiast konieczność jego spłacania przez kilkadziesiąt lat. Nikt przecież nie jest w stanie spłacić 200 tys. zł w przeciągu kilku lat, no chyba że wygra na loterii lub stworzy coś, ci zrobi z niego milionera.

Czym jest kredyt na zakup nieruchomości

Biorąc taki kredyt należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na początek definicja kredytu hipotecznego a zarazem mieszkaniowego. Jest to długoterminowa umowa z bankiem, który przekazuje nam środki na zakup lub remont konkretnej nieruchomości, która zarazem staje się z zabezpieczeniem tegoż kredytu. Udzielany jest maksymalnie na 35 lat, a jego kwota waha się od 100 tys. do nawet miliona.

Ile nas to będzie kosztować ?

Jeśli chodzi o oprocentowanie to jest ono zależne od dwóch zmiennych. Pierwsza to stawka WIBOR która ustalana jest w dni robocze o 11:00. Wybierana przez 13 przedstawicieli największych banków stanowi niezmienną wartość, której w każdym banku nie da się negocjować. Druga zmienna marża banku. Jest ona inna w każdym banku I mamy możliwość niedużego wpływu na jej wysokość. W każdym banku da się przecież negocjować wysokość marży, która może być zależna od wielkości kredytu czy wartości nieruchomości pod zabezpieczenie.

Ile pieniędzy musimy mieć

Wkład własny jest czymś, bez czego nie dostaniemy kredytu. Od 2017 wynosi on 20% wartości inwestycji. Zalicza się do niego, wartość działki na której będzie budowany budynek, pieniądze zgromadzone na kontach, gotówka oraz wszelkie poniesione koszty własne w ramach inwestycji. Muszą być one jedynie udokumentowane, by móc przedstawić je bankowi. Spłata kredytu mieszkaniowego, wymaga więc nie tylko stałych dochodów ale i środków własnych.

Dodatki dla panku

Prowizja to jedno a opłaty związane z kredytem to drugie. To takich opłat należeć będą między innymi wycena nieruchomości. Niektóre banki same dokonują wyceny inne wymagają przedstawienia dokumentacji która jest zwieńczeniem wyceny, którą przeprowadzamy na własną rękę. Inne koszta to chociażby kontrola kredytowa nieruchomości. Pieniądze na budowę, wypłacane są w transzach, a przed każdą z nich musi mieć miejsce kontrola, która sprawdza czy przelane środki są rozdysponowane w dobry sposób. Aneksy do umów to kolejna kwestia, za którą banki obciążą nas dodatkowymi kosztami.

Jak widać spłata kredytu mieszkaniowego to nie jedyna kwestia o którą należy zadbać rozważając wzięcie kredytu.

 

Author: gladziegipsowe.com.pl