Zakup nieruchomości to dość istotna kwestia, która w pewnym sensie jest swojego rodzaju przełomem życiowym. Zakup domu, gruntu pod budowę czy kupno mieszkania to decyzja o tym jak oraz gdzie będziemy mieszkać przez pewien okres naszego życia. Zakup ten wiąże się jednak z kilkoma przepisami prawnymi oraz wymaga znajomości pewnych reguł które pozwolą zapobiec nam, bycia oszukanym lub utraty swoich pieniędzy.
Jaką definicję prawną ma nieruchomość
Na początek definicja nieruchomości. Jest to część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności jak również budynki trwałe z gruntem związane lub ich części. Na mocy tego artykułu prawnego wiemy że nieruchomościami są zarówno grunty niezabudowane jak i zabudowane oraz budynki i lokale. Jak mówią przepisy nieruchomością może być część gruntów lub część lokalu czy budynku który został prawnie podzielony. Mogła to tego dojść na skutek testamentu, sprzedaży czy innego tego typu zagadnienia prawnego.
O czym należy pamiętać
Kupujący nieruchomość warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Dzięki tym podpowiedzią jest dużo mniejsza szansa że zostaniemy oszukani lub kupimy nieruchomość która będzie nieodpowiednia dla nas.
1. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy określić jak duże środki finansowe jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup. Bierzemy pod uwagę nasze możliwości finansowe w tym środki własne oraz kredyty. Zawozimy sobie dzięki temu obszar poszukiwań i będzie nam o wiele łatwiej znaleźć coś dla siebie.
2. Nie zapominajcie również o dodatkowych kosztach. Niezależnie czy są małe czy duże warto ja podliczyć. Mowa tu o kosztach, czynności cywilnoprawnych, opłatach sądowych czy, jeśli mamy pośrednika, o jego marży. Gdy kupujemy mieszkanie warto sprawdzić dokumentację w której mowa jest o opłatach związanych ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową.
3. Kolejną kwestią nie tylko wizualną jest sprecyzowanie rodzaju budownictwa. Zdecydujmy czy ma to być nowy blok,
rustykalna kamienica czy nieco starsze mieszkanie. Warto pamiętać również o oglądaniu obszary wokół nieruchomości, zobaczmy podwórko, piwnice czy klatkę schodową która może powiedzieć wiele o naszych przyszłych sąsiadach.
4. Bardzo istotny jest stan prawny nieruchomości. Gdy chcemy zdecydować się na zakup, sprawdźmy wszelką dokumentację dotyczącą mieszkania, budynku czy gruntu. Sprzedający powinien okazać nam wszelkie akty notarialne i umowy dotyczące mieszkania. Sprawdźmy również księgi wieczyste oraz dokumenty związane z ewentualną hipoteką.
Rada na koniec
Kupujący mieszkanie sprawdzajmy wszelkie ogłoszenia z dozą lekkiej nieufności. Nie podejmujemy pochopnych decyzji, ponieważ to co przedstawiają ogłoszenia nie zawsze jest prawdą.
Najnowsze komentarze